Etiopie

ETH1-destinace ETH2-destinace

- vítejte v zemi, kde slunce svítí třináct měsíců v roce. Tato vysoko položená země situovaná do afrického rohu totiž používá, na rozdíl od většiny světa preferovaný Gregoriánský, kalendář Juliánský, který právě s tímto počtem měsíců počítá.

V Africe nejste nikdy sám a v Etiopii platí toto přísloví dvojnásob. V zemi o rozloze 1.098.000 km2 žije asi devadesát milionů lidí, přičemž v roce 2025 to má být více než 120 milionů. Pro představu uvádíme výňatek z deníku naší expedice z let 2010/11.

 

„Všude kolem cest jsou lidé. Přijíždíme do vesnice, kde silnice v podstatě mizí, davy lidí lemující krajnici jsou najednou všude. Musíme zpomalit a doslova se vnořit do masy stovek lidských těl, která se velice pomalu a zdánlivě neochotně před naším autem rozestupuje. To trvá většinou několik set metrů, poté zástup řídne, lidí ubývá. Nezmizí však dočista, pěšáci, osli, nebo různé povozy jsou po obou stranách silnice, až do další vesnice, kde se vše opakuje“

 

Etiopie není standardní destinací a ve svém portfoliu ji mají většinou jen dobrodružně smýšlející cestovní kanceláře, které spolupracují s místními operátory. Drtivá většina výprav tak začíná i končí na mezinárodním letišti v Addis Ababa. S námi máte jedinečnou možnost do země vstoupit po zemi, hraničním přechodem v Moyale, po náročném projetí severní částí Keni, nebo podél jezera Turkana údolím Omo.

Neuvěřitelné je pouhé cestování Etiopií, kde turisty nepotkáváme vůbec a jen občas máme příležitost potkat dobrodruhy na cestě skrz africký kontinent. Autem, na motorce, kole, nebo pěšky.

Nesmírně pestrá země nabízí projížďky na koních v pohoří Bale Mountains v nadmořské výšce nad 3000m, nebo pozorování Dželad – endemického druhu paviánů v národním parku Simien Mountains. Nejteplejší místo naší planety s průměrnou roční teplotou 34,5 °;C – danakilská deprese. Na světě najdete místa, kde bývá tepleji, ale pouze sezóně, nebo přes den. V Danakil Depression, nejnižším místě Afriky (-136 m.n.m.), je horko pořád. Za aktivními sopkami a sirnými jezírky v Danakillu se většinou vypravují jen vědecké a geologické společnosti, nebo filmové štáby BBC, nebo National Geografic. Na solných pláních se již po staletí těží sůl a tradičním způsobem, totiž na hřbetu velbloudů vozí na trhy v Mekele. Karavanám nomádů z kmene Afar trvá tato pouť zhruba dva týdny. Sůl většinou neprodávají, ale mění za potřeby k životu.

  • Omo Valley
  • Bale Mountains
  • Simien Mountains
  • Lalibela
  • Lake Tana
  • Danakil Depression
  • Blue Nile Falls
  • Lake Langano