Uganda

UGA1-destinace UGA2-destinace

Uganda  je bezesporu rájem milovníků přírody. Od treků deštnými pralesy za horskými gorilami, nebo šimpanzi v národních parcích Bwindi a Kibale, přes pozorování stromových lvů v Ishashe až po plavbu průlivem Kazinga ve stínu mohutného pohoří Rwenzori.

Mnoha lidmi, kteří procestovali východní Afriku, je právě Uganda nazývána „Perlou Afriky“.

Pohoří Virunga, o které se Uganda dělí s Rwandou a Demokratickou Republikou Kongo, je jediným  útočištěm horských goril na naší planetě. Z posledních 700 jedinců jich přibližně 300 žije právě v Ugandě. Setkání s těmito mírumilovnými obry je nezapomenutelným zážitkem.

Chcete – li gorilám  pohlédnout z očí do očí a zároveň si odnést nezapomenutelný zážitek, který se již nemusí opakovat, vydejte se s námi do mizejících deštných pralesů v Bwindi.

Vstupné, respektive povolení je potřeba rezervovat s několika týdenním, ale raději měsíčním předstihem. Uganda Wildlife Authority uděluje povolení na konkrétní jméno, den a skupinu –  rodinu goril. Těch je v současné době v Bwindy 10 a každá sestává z 20 až 35 jedinců.Ve stanovený den se dostavíme na hlavní bránu národního parku, kde absolvujeme asi hodinový brífink. Trek není možné podniknout, pokud jste nachlazeni, máte silný kašel apod. Gorili nedokáží bojovat s těmito, pro lidi banálními chorobami a běžně na chřipku umírají. Po předání instrukcí následuje náročné a často velice namáhavé hledání rodiny primátů. Samotný trek, jakkoliv vyčerpávající, je úžasný. Procházíme deštným pralesem, v horách. Zpočátku po vyšlapaných stezkách, později je nutné si cestu prosekávat mačetou. Ozbrojený doprovod je pojistkou při setkání s pralesními slony, které nebývá obvyklé, ale není vyloučené.  V současné době je cena permitu 600 USD a nezaručuje nám, že gorily skutečně uvidíme. Je to však velmi pravděpodobné. Po většinou několikahodinovém (2-4) hledání, můžeme v blízkosti rodiny goril strávit 60 minut, je dovoleno fotit i pořizovat video. Poté následuje cesta zpět do základního tábora, campu, či lodge.

  • Bwindi NP
  • Lake Bunyonyi
  • Queen Elizabeth NP
  • Rwenzori Mountains
  • Mount Elgon